• Prenumeruoti naujus įrašus el.paštu

  • Reklama

Savaitės nuotrauka – Tyzenhauzų rūmai Vokiečių 28/Trakų 17.

Vokiečių 28 / Trakų 17 Tyzenhauzų rūmai

Jau kurį laiką praeidamas pro šalį Vokiecių/Trakų gatvių sankryžoje esančio pastato atkreipdavau dėmesį į nematytus herbus pastato “pastogėje“ (architektai ir kiti galit užmėtyt akmenim :)) ).Toliau trumpai pateiksiu kitur rastą informaciją:

Vilniaus paveldo (? tikiuosi taip vadinasi) skelbiama, kad namas pastatytas 1795 – 1860 (gana nekonkretu), jo paskirtis “mišri“, o priskirti jį reikėtų ankstyvajam ir brandžiajam klasicizmui. Plačiau apie klasicizmo architektūrą galite paskaityti wikipedijoje.

Paminklų sąvade pavyko rasti gerokai daugiau informacijos ir senų nuotraukų. Vieną jų įdėsiu čia, kitas galite pažiūrėti nuspaudę ant nuorodos.

Čia ištrauka iš svetainėje rasto teksto, jei įdomu, likusį tekstą paskaitykite pačiame puslapyje:

TYZENHAUZŲ RŪMAI, Fitinhofų rūmai, ankstyvojo klasicizmo (XVIII a. pab.) pastatas (AtR 49). Stovi Muziejaus ir Trakų gatvių kampe. P. ir v. pusėje prisiglaudę prie gretimų pastatų. 4 korpusai juosia kvadratui artimo plano vidaus kiemą. Du gatvių korpusai iš gatvės pusės turi 3, iš kiemo pusės — 4 aukštus; kiemo korpusai 4 aukštų. Įvažiavimai yra abiejų gatvių korpusų vid. dalyse. Gatvės (š. ir r.) korpusų patalpos išdėstytos 2 eilėmis, kiemo (p. ir v.) korpusų — l eile; į patalpas ir laiptines įeinama tik iš kiemo. Rūsių yra š. korpuse (su cilindriniais skliautais) ir r. korpuse. Sienos plytų mūro, tinkuotos; stogai dengti čerpėmis. <…>

Kaip ten bebūtų, tačiau reljefų reikšmė man iki šiol nėra visiškai aiški. Ar tai heraldika (herbai) – jei taip, tai kieno? Žemiau rasite keletą jų nuotraukų, jei žinote kieno jie, nesidrovėkite parašyti. Ir bet kokia kita informacija apie šį pastatą taip pat būtų labai įdomi.Reklama

4 atsakymai

  1. Tikrai idomu. Aciu. Tik pastoges puosybos elementus nelabai herbais galima vadinti 🙂 Herbas – isskirtinis gimines zenklas, sudetas pagal labai grieztas taisykles (jame turi buti skydas, laukas, gimines skirtinis zenklas, buna salmai ir kt.).

  2. Jūs teisi, teisiog pamaniau kad tie puošybos elementai vaizduoja herbus ar kokių nors gildijų ženklus. Nemanau, kad tai vien dekoratyviniai papuošimai, panašu, kad vaizduojami simboliai turi kažkokią reikšmę. Gal kas nors žinote kokią? 🙂

  3. Sakyciau, kad jie ypatingos reiksmes neturi. Tai 19 a. I puses puosybos elementai, daug naudojami rusiskojo ampyro. Tokiu teko matyti ant klasicistiniu pastatu, kaip dekora. Jei gerai atsimenu, ju yra ir kazkur ant Prezidenturos. Ampyro stiliuje daznai naudodavo karinius elementus (ginklus, lauro lapus ir pan.), budavo ir muzikiniu. Daznai puosdavo langu, duru apvadus arba dedavo puosnuji friza, kaip cia.

  4. Dėkui už išsamų paaiškinimą, man ir pačiam buvo keista, kad niekur nebuvo akcentuojama jų reikšmė. 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: